Coś ekstra dla naszego organizmu!
Antyoksydanty czyli coś na kształt kremu z najwyższej półki. Właśnie antyoksydanty wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki czyli reaktywne formy tlenu 🎯 Oczywiście działanie reaktywnych form tlenu w naszym organizmie nie ogranicza się jedynie do negatywnych efektów. Wszystko zależy od stężenia fizjologicznego tych cząsteczek w naszym ciele. Powstają one zarówno naturalnie, ale również w wyniku działania czynników zewnętrznych takich jak dym tytoniowy, spaliny czy stres, ale co ciekawe również podczas aktywności fizycznej i opalania 🌞A teraz najsmutniejsze, jak jest ich dużo, a z reguły jest ich za dużo, to powodują przyspieszenie procesów starzenia się komórek organizmu, a nawet mogą uszkadzać DNA działając mutagennie, sprzyjają też rozwojowi wielu chorób. Dlatego tak ważne jest, aby wzbogacać codzienną dietę antyoksydantami.
Gdzie się znajdują?
💥 Antyoksydant to witamina A, znajdziemy ją w morelach, cykorii, brokułach, dyni, porze, jajkach.
💥 Antyoksydant to witamina E, znajdziemy ją w olejach roślinnych np. rzepakowym, orzechach, nasionach zbóż, kiełkach pszenicy.
💥 Antyoksydant to witamina C, znajdziemy ją w papryce, brokule, kapuście, brukselce, aronii, czarnych porzeczkach, owocach cytrusowych.
💥 Antyoksydant to betakaroten, znajdziemy go w marchwi czy liściach pietruszki.
💥 Antyoksydant to likopen, znajdziemy go w pomidorach, arbuzach i czerwonych grejpfrutach.
💥 Antyoksydant to flawonoid, znajdziemy go w owocach cytrusowych, winogronach, produktach sojowych i czerwonym winie.
I królowa antyoksydantów, którą znajdziecie w Oriflame 🙂
👉ASTAKSANTYNA
Każde z badań porównujących astaksantynę z tradycyjnymi antyoksydantami wykazały, że wyróżnia się ona spośród innych. Porównując zdolność gaszenia tlenu singletowego jest 550 razy silniejsza od WITAMINY E, 800 razy od Koenzymu Q10, 6000 razy od WITAMINY C.
Astaksantyna chociaż jest rozpuszczalna w tłuszczach, wykazuje właściwości substancji rozpuszczalnych w wodzie, dzięki temu chroni cale komórki. Przenika do komórek skóry, mięśni, mózgu, oczu, serca i każdego organu. Co ciekawe, wiele antyoksydantów w pewnych warunkach może mieć odwrotne działanie i stać się prooksydantami i tym samym mogą wywoływać dodatkowe utlenienie w organizmie, czyli efekt odwrotny. Badania wykazały, że astaksantyna nigdy nie staje się prooksydantem.
Tylko astaksantyna przenika barierę krew-mózg oraz krew-siatkówka oka, co oznacza, że „wymiata” wolne rodniki z takich obszarów organizmu, do których żaden inny przeciwutleniacz nie jest w stanie dotrzeć.
Dlatego walcząc z wolnymi rodnikami nie stoimy na straconej pozycji. Jedzmy mądrze, wzbogacając naszą dietę o przeciwutleniacze.
Ela Lange PsychoDietetyk🙏❤️💁♀️